ارزش صادرات فرآورده های خام دامی استان اصفهان ۳۰ میلیون دلار است

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

به گزارش اردستان سلام، شهرام موحدی ظهر سه شنبه در نشست خبری اظهار داشت: یکی از مهمترین دغدغه های کشوری امنیت است که ابعاد مختلفی همچون روانی، اجتماعی، سیاسی، نظامی و غذایی دارد که امروزه اهمیت غذایی کمتر از موارد دیگر نبوده و اگر امنیت غذایی نباشد امنیت اجتماعی و روانی هم دچار اخلال خواهد شد.

وی افزود: یکی از ارکان اصلی در حوزه غذایی، سازمان دامپزشکی کشور است بدین معنی که در جامعه یک فرد باید بتواند دسترسی آسان و سهل به مواد غذایی بهداشتی و سالم داشته باشد که در این حوزه نقش این سازمان خیلی مهم است.

 مدیر کل دام‍‍‍پزشکی استان اصفهان گفت: دامپزشکی سازمانی است که نزدیک به یک قرن از تاسیس آن می گذرد و در حوزه سلامت و بهداشت به معنی اهم فعالیت دارد.

موحدی با بیان اینکه مبارزه با بیماری های مشترک دام و انسان وود دارد، تصریح داشت: نیمی از عوامل عفونی زا های انسان منشا دامی دارد و خط مقدم مقابله با اینگونه بیماری ها دامپزشکی است و اگر خدمات حوزه دامپزشکی نبود بیمار ناشی  از این بیماری ها تخت های بیمارستان را اشغال می کرد و مشکلات اجتماعی را بوجود می آورد.

وی بیان داشت: نظارت بر فرآورده های خام دامی همچون گوشت قرمز، گوشت طیور، عسل، از اهم فعالیت های دامپزشکی بوده و صادرات خام دامی در حوزه تجارت بین المللی انحصارا بر اساس گواهی های بهداشتی صادره از دامپزشکی اعتبار دارد.

 مدیر کل دام‍‍‍پزشکی استان اصفهان اعلام داشت: حوزه دامپزشکی با افتخار می تواند اعلام کند که اقدامات بسیاری جهت کاهش وابستگی اقتصادی کشور به نفت را انجام داده و حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار ارزش صادرات فرآوره های خام دامی مربوط به استان اصفهان بوده است.

موحدی همچنین گفت: در سال  حدود ۱۳میلیون نوبت سر واکسیناسیون انجام می شود که در همین رابطه بیش از شش هزار واکسن هاری در استان اصفهان تزریق و در حوزه تب برفکی دام بزرگ بالای ۵۰۰ هزار رأس و در دام سبک بیش از یک میلیون تب برفکی واکسیناسیون آن انجام شده است.

اردستان رتبه اول تولید گوشت سفید در استان اصفهان را دارد

وی با اشاره به اینکه ۶۶ میلیون قطعه طیور در استان اصفهان کشتار می شود افزود: از این مقدار که تحت نظارت های بهداشتی بوده حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه نیز که دارای علائم مریضی هستند از کشتار آن جلوگیری می شود.

مدیر کل دام‍‍‍پزشکی استان اصفهان افزود: مجموع کانون های آنفولانزا در استان اصفهان ۲۷ مورد بوده که ۱۶ مورد آن مربوط به مزغ های تخم ذار و ۱۰ مورد بوقلمون و مابقی جوه های گوشتی بوده که در اردستان هیچگونه آنفولانزایی گزارش و ثبت نشده است.

موحدی همچنین بیان داشت: میزان معدومی های ناشی از آنفولانزای مرغی در استان اصفهان یک میلیون و ۴۹۱ هزار و ۷۷۵ قطعه بوده که همه در واحدهای صنعتی اتفاق افتاده است و میزان غرامت دامپزشکی استان به این کانون ها حدود۱ میلیارد و۴۴۴ میلیون تومان است که باید پرداخت شود.

وی  گفت: در استان اصفهان دو هزار و ۶۰۰ واحد طیور وجود دارد که اردستان مقام اول تولید گوشت سفید را داشته و یکی از قطب های تولید گوشت در استان اصفهان است.

مدیر کل دام‍‍‍پزشکی استان اصفهان در خصوص کشتارگاه های دام سبک و سنگین گفت: تجهیز، تاسیس، تکمیل و رفع معایب کشتارگاه ها با متولی آن است، اما ناظری که ایراد می گیرد دامپزشکی بوده که  برای ساخت یک کشتارگاه صنعتی بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که باید بصورت منطقه ای در شهرستان ها ایجاد شود.

موحدی با اعلام این جمله که اصفهان در حوزه تولید کنندگان دامی افراد نخبه ای دارد افزود: استان اصفهان در حال حاضر رتبه اول تولید شیر در کشور، رتبه اول تولید بوقلمون و ماهی های زینتی، رتبه دوم تولید تخم مرغ کشور  و رتبه اول بیشترین واحد پرورش طیورکشور را داراست.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

درباره نویسنده

خبرنگار و فعال رسانه در شهرستان اردستان

نوشته های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *