تاریخ : شنبه, ۲۳ تیر , ۱۴۰۳ 7 محرم 1446 Saturday, 13 July , 2024
5
عصر امروز/

۲ انفجار تروریستی در ‌کرمان‌ با ۲ کیف بمب‌گذاری‌شده‌/ ۱۰۳ شهید و ۱۷۱ مصدوم‌ تاکنون

  • کد خبر : 10369
  • 03 ژانویه 2024 - 18:33
۲ انفجار تروریستی در ‌کرمان‌ با ۲ کیف بمب‌گذاری‌شده‌/ ۱۰۳ شهید و ۱۷۱ مصدوم‌ تاکنون

در پی ۲ انفجار تروریستی در مسیر منتهی به گلزار شهدای کرمان، ‌‌تعداد زیادی به شهادت رسیده و تعدادی زیادی مصدوم‌ شدند که به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اردستان سلام، به نقل از خبرگزاری تسنیم، ساعت ۱۴:۵۰ دقیقه در مسیر منتهی به گلزار شهدای کرمان و در جمع مردم‌ انفجار‌ مهیبی به گوش رسید‌ که بلافاصله تیم واکنش سریع در محل حضور یافت‌.

در نخستین انفجار تروریستی که در مسیر منتهی به گلزار شهدای کرمان رخ داد ‌‌تعداد زیادی به شهادت رسیده و تعدادی زیادی مصدوم‌ شدند که به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

برخی از منابع به خبرنگار تسنیم مستقر در کرمان که در صحنه انفجار امروز حضور دارد، اعلام کردند که در ورودی گلزار شهدای کرمان، دو‌ کیف بمب‌گذاری شده وجود داشته است که عامل یا عاملین این حادثه ظاهرا با ریموت بمب‌ها را منفجر کرده‌اند؛ این در حالی بود که در برخی خبرها عنوان شده بود که دو عملیات انتحاری صورت گرفته است.

طبق گزارش خبرنگار تسنیم، ‌ تعدادی زیادی آمبولانس در محل این انفجار حاضر شده‌اند تا اگر بر اثر این انفجار افرادی مجروح شده باشند به مراکز درمانی منتقل شوند.

طبق گزارش خبرنگار تسنیم حاضر در محل انفجار، در پی ازدحام جمعیت در محل‌، تعداد از هم‌وطنان دچار مصدومیت شده‌اند که بلافاصله به مراکز درمانی منتقل شد‌ند.

لحظاتی پس از انفجار نخست، در ساعت ۱۵:۱۷ دقیقه دومین انفجار در درگاه قلی بیگ رخ داد و بلافاصله ‌مردم از مسیر منتهی به گلزار شهدا تخلیه شده و نیروهای امنیتی و انتظامی در حال کنترل اوضاع بوده تا سریعا علت این انفجار را اعلام کنند.

روابط عمومی اورژانس کشور در گفت‌وگو با تسنیم درباره آمار مصدومان حادثه انفجار در مسیر گلزار شهدای کرمان اظهار کرد: دقایقی پیش یک مورد حادثه انفجار  در زیرگذر گنبد جبیله رخ داده که به دنبال آن ۱۰ نفر از مصدومان به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

دقایقی پس از بروز این سانحه نیز انفجار دوم رخ داده که در این حادثه نیز ۲۰ نفر بر اثر ازدحام جمعیت مصدوم شده‌اند.

وی ادامه داد: مصدومان عمدتاً به دلیل ازدحام جمعیت و فرار مردم از صدای مهیب، دچار مصدومیت شده‌اند.

در حال حاضر مسئولان گلزار شهدای کرمان از مردم حاضر در گلزار درخواست دارند تا سریعا گلزار را تخلیه کنند.

خبرنگار تسنیم که منطقه حضور دارد اعلام کرد که تعداد مجروحان و شهدای این ۲ حادثه انفجار بالاست و به احتمال زیاد بیش از ۵۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند و تعداد در حدود ۵۰ تا ۶۰ نفر مجروح شده باشند.

‌‌معاون سیاسی امنیتی استاندار کرمان با بیان اینکه این دو انفجار ‌تروریستی بوده است، گفت: تاکنون ۲۰ نفر شهید و ۵۰ نفر مصدوم شده‌اند که توسط اورژانس به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

خبرنگار تسنیم از محل حادثه گزارش داد که متاسفانه بر اثر این انفجارها، اجساد بسیاری متلاشی شده است.

طبق گزارش خبرنگار تسنیم در حال حاضر آرامش در منطقه برقرار شده و مردم از مسیر منتهی به گلزار تخلیه شده و نیروهای امنیتی در حال بررسی منطقه برای شناسایی عامل یا عاملان این انفجار تروریستی هستند.

‌مصدومان این حادثه انفجار در مسیر منتهی به گلزار شهدای کرمان ‌تا این لحظه به ۷۱ نفر افزایش یافته که توسط اورژانس به مراکز درمانی منتقل شده‌اند و متأسفانه ۵۳ نفر از مصدومان در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند و به شهادت رسیده‌اند.مراکز درمانی و کدهای پشتیبان دانشگاه های معین در حالت آماده‌باش قرار دارند.

طبق گزارش خبرنگار تسنیم از محل انفجار، انفجار نخست ۷۰۰ متری مزار شهید سلیمانی و انفجار دوم در یک کیلومتری مزار بوده و خارج از مسیر زائران و گیت‌های بازرسی بوده است.

طبق اعلام سخنگوی سازمان اورژانس کشور تاکنون در این حادثه تروریستی‌ ۷۳ نفر به شهادت رسیده‌اند‌ و ۱۷۱ ‌نفر مصدوم شده‌اند و حال تعدادی از مجروحان وخیم است و احتمال افزایش شهدا وجود دارد.

در حال حاضر تمام مجروحان به بیمارستان‌های شهید مهرگان، شفا، باهنر و افضلی‌پور منتقل شده‌اند و روند درمان مجروحان ادامه دارد و در حال حاضر همه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان در آماده‌باش بوده و روند درمان در مجروحان در انجام ا‌ست.

در پی ۲ انفجار تروریستی در کرمان، برخی اکانت‌های  اسرائیلی مدعی شدند در این انفجار یکی از فرماندهان ارشد سپاه کشته شده است که پیگیری خبرنگار تسنیم نشان داد این خبر کذب بوده و هیچ کدام از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در حوالی منطقه انفجار حضور نداشته‌اند.

خبرنگار تسنیم از گلزار شهدای کرمان گزارش داد که در پی انفجار تروریستی، با درخواست مقامات امنیتی و انتظامی گلزار شهدای کرمان به منظور تامین تا اطلاع ثانوی بسته شد و از همه مردم خواسته شده هرگونه حرکت مشکوکی را به مقامات امنیتی اطلاع دهند.

طبق آخرین گزارش خبرنگار تسنیم از بیمارستان‌های کرمان، تاکنون ۱۰۳ نفر در انفجار تروریستی کرمان به شهادت رسیده‌اند و تعداد مصدومان نیز علی‌رغم اینکه ۱۷۱ نفر اعلام شده ‌اما پس از بررسی نهایی احتمالا از مرز ۲۰۰ نفر عبور خواهد کرد.

خبرنگار تسنیم از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کرمان پیگیر اسامی شهدا‌ ‌و مجروحان حادثه تروریستی کرمان شد که اعلام شد به‌ زودی اسامی منتشر می‌شود و از مردم خواهشمندیم ‌به بیمارستان‌ها مراجعه نکنند.

هیچ توقفی در جابه‌جایی زائران شهید سلیمانی در کرمان نخواهیم داشت

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان کرمان گفت: در حال حاضر هیچ توقفی در جابه‌جایی زائران به مقصد کرمان و از مقصد کرمان به سایر استان‌ها وجود ندارد.

احسان عراقی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به وقوع ۲ انفجار در حادثه تروریستی امروز محدوده گلزار شهدای کرمان، اظهار داشت: در حال حاضر هیچ توقفی در جابه‌جایی زائران به مقصد کرمان و از مقصد کرمان به سایر استان‌ها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ناوگان اتوبوسی، ریلی و هوایی کرمان در آماده باش است، گفت: تمام راهدارخانه‌های استان کرمان در حال آماده‌باش هستند.ناوگان اتوبوسی آمادگی کامل برای انتقال زائران به مقاصد سراسر کشور است.

جنایتکاران منتظر پاسخ کوبنده و قاطع باشند

احمد وحیدی وزیر کشور در ارتباط با جزئیات انفجار تروریستی کرمان اظهار داشت: ساعت ۱۵ ظهر اولین انفجار رخ می دهد و هنگامی که باقی زائران به کمک مصدومان می‌آید انفجار دوم در ساعت ۱۵:۲۰ رخ می‌دهد و تعدادی دیگر از افراد در حادثه دوم دچار حادثه می‌شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون در کرمان عادی است و همه چیز در کنترل نیروهای انتظامی و امنیتی است و آرامش برقرار است، بیان کرد: این توطئه جدید ادامه همان توطئه هایی بود که این افراد مدت ها به دنبال آن بودند و در مراسمات مختلف سعی در رسیدن به اعمال شوم خود بودند.

وزیر کشور گفت: افرادی که این جنایات را رقم زدند منتظر پاسخ کوبنده و قاطع دستگاه های امنیتی و انتظامی ایران باشند و این افراد بدانند که سیلی محکمی می خورند؛ این جنایت علیه افرادی شد که به دنبال عشق خود و اسطوره مقاومتشان یعنی حاج قاسم بودند.

انتهای پیام/

زهرا فرخی

لینک کوتاه : https://www.ardestansalam.ir/?p=10369

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.